Nelauk ketvirtadienio – registruokis dabar!
Nė kiek neabejojame, kad puikiai žinote, kokiais ženklais žymimi plastiko, popieriaus ar stiklo konteineriai, tačiau ar galėtumėte tiksliai atsakyti į kur kas sudėtingesnius, tačiau ne mažiau svarbius klausimus – kiek metų prireikia, kad suirtų pamiškėje paliktos padangos ar kiek maisto atliekų kiekvienas lietuvis vidutiniškai išmeta per metus?
Pasitikrinti savo žinias apie atliekų prevenciją, tvarkymą, rūšiavimą ir jų perdirbimą bei kartu geriau suprasti atliekų tvarkymo svarbą kviečia trečius metus iš eilės organizuojamas „Atliekų kultūros“ egzaminas, kuris šiais metais vyks balandžio 28 dieną.
Registruotis egzaminui galite ČIA
Jau tradicija tampantis „Atliekų kultūros“ egzaminas gimė Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro (VAATC) darbuotojų iniciatyva, o šiandien prie jo organizavimo prisideda Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija ir 6 regioniniai šalies atliekų tvarkymo centrai – Utenos RATC, Panevėžio RATC, Klaipėdos RATC, Kauno RATC, Tauragės RATC, Šiaulių RATC.
„Atliekų kultūra“ egzaminas, kaip ir atliekų tvarkymas – skirtas visiems, tad jame kviečiami dalyvauti ne tik moksleiviai ir studentai, bet ir visi, neabejingi aplinkai, kurioje mes gyvename.
Egzamino testas parengtas trims amžiaus grupėms:
- 1-4 klasių moksleiviams testą sudaro 15 klausimų;
- 5-10 klasių moksleiviams testą sudaro 20 klausimų;
- 11 klasių ir vyresniems dalyviams testą sudaro 20 klausimų.
Kiekvienas dalyvis, užsiregistravęs „Atliekų kultūros“ egzamino puslapyje, balandžio 28 dieną jam patogiu metu galės prisijungti prie asmeninės paskyros ir kibti į darbą. Atsakymams į pateikus klausimus skiriamos 45 minutės.
Konkurso dalyviai, priklausomai nuo teisingai atsakytų klausimų skaičiaus, bus apdovanoti virtualiais Pažengusiojo, Žinovo arba Eksperto diplomais, o parodę geriausius rezultatus – ir egzamino partnerių bei rėmėjų įsteigtais prizais.
„Šis egzaminas – tai galimybė visiems šalies gyventojams ne tik pasitikrinti, bet ir pagilinti žinias apie atliekų tvarkymą, pokyčius, naudą ir svarbą“, – sako VAATC vadovas Tomas Vaitkevičius.
Praėjusiais metais „Atliekų kultūros“ egzaminą laikė apie 14 tūkst. dalyvių iš visos Lietuvos. Labiausiai aktyvumu nustebino švietimo ir ugdymo įstaigo. Šiais metais organizatoriai tikisi ne tik pakartoti praėjusio egzamino sėkmę, bet ir sulaukti dar daugiau aplinkai neabejingų žmonių įsiraukimo.
„Vieša paslaptis, kad moksleivių aktyvumą lėmė mokytojų iniciatyvos ir tai iš tiesų džiugina. Lietuvoje netrūksta puikių pedagogų, kurie aukodama savo asmeninį laiką, savarankiškai integruoja atliekų kultūrą į mokymosi programą ir rodo tinkamą pavyzdį jaunajai kartai. Todėl labai tikimės, kad per artėjantį egzaminą sulauksime dar didesnio aktyvumo iš moksleivių, o ateityje atliekų kultūra taps pilnaverčiu mokomuoju dalyku“, – teigia T. Vaitkevičius.
Teisingai atsakė į visus egzamino klausimus
Geriausiai praėjusių metų egzamine pasirodė netoli Kauno gyvenanti aplinkosaugos specialistė Ieva Mickevičiūtė, kuri vienintelė teisingai atsakė į visus 30 klausimų. Nuo vaikystės aktyviai ekologija, gamta ir tvaresniu gyvenimo būdu besidominti mergina pasakoja, kad sudalyvauti konkurse nusprendė vedina smalsumo.
„Kiek save prisimenu, visada buvau gamtos vaikas, kuriam rūpintis aplinka atrodė labai svarbu. Vertybės ir požiūris apie aplinkosaugą mano gyvenime formavosi gana natūraliai. Viskas prasidėjo nuo tėvų, kurie „paklojo“ atsakingo vartojimo pamatus. Vėliau sekė įvairios veiklos mokykloje, universitete, galiausiai – darbas aplinkosaugos srityje. Tad, trumpai tariant, niekada nepraleidžiu iniciatyvų, susijusių su gamtos apsauga ir tvarumu. Ne išimtis ir „Atliekų kultūros“ egzaminas, kuriame dalyvavau antrąjį kartą“, – pasakoja I. Mickevičiūtė.
Geriausiai egzamino metu pasirodžiusi dalyvė kuklinasi ir sako, kad teisingai atsakyti į visus klausimus tikrai nesitikėjo, todėl gerokai nustebo išgirdusi rezultatus. „Klausimai išties nebuvo lengvi, pasitaikė ir faktų, ir statistikos, kurią tikrai žino ne kiekvienas. Tad teko ne tik prisiminti dar mokyklos ar universiteto suole išmoktus dalykus, bet ir pasitelkti loginį mąstymą. Labai padėjo ir „Atliekų kultūros“ „Facebook“ grupė, kurioje prieš egzaminą galima buvo rasti užuominų į laukiančius klausimus“.
Už pirmą vietą konkurse I. Mickevičiūtei atiteko „Atliekų kultūros“ žinovo apdovanojimas, Aplinkos ministro padėkos diplomas, atliekų rūšiavimo krepšiai bei įvairios kitos dovanėlės, skirtos atsakingam rūšiavimui. Nors laimėti visada smagu, gautų prizų mergina per daug nesureikšmina. Kur kas svarbiau yra žinojimas, kad eina teisingu keliu. „Žinoti, kad esi dalis iniciatyvų, projektų ir veiklų, kurios skatina atsakingą vartojimą, tinkamą rūšiavimą ir tvarumą, yra geriausias jausmas ir įvertinimas“, – neabejoja mergina.
Besiruošiantiems artėjančiam egzaminui, I. Mickevičiūtė turi ir keletą patarimų, kurie neabejotinai pravers atsakinėjant į klausimus. „Prie geresnio rezultato tikrai prisideda dėmesingumas. Neprošal paskaitinėti ir „Atliekų kultūros“ egzamino puslapyje esantį žinyną, o taip pat ir su atliekų tema susijusias naujienas socialiniuose tinkluose“.
Merginos pasiteiravus, ar ir šiais metais ji dalyvaus konkurse, aplinkosaugos specialistė net nedvejodama tikina – tokios progos tikrai nepraleis.
„Manau, kad keisti požiūrį niekada nėra per vėlu, todėl dalyvauti „Atliekų kultūros“ egzamine raginu ne tik jaunimą, bet ir vyresnius gyventojus. Juk visai nesvarbu, ar žmogui 6-eri ar 60-imt. Šis egzaminas – ne tik puikus būdas visiems pasitikrini, kaip gerai išmanome apie atliekų kultūrą, bet ir galimybė auginti žmonių sąmoningą ir dalintis geromis patirtimis su kitais. Galų gale – tai smagus laiko praleidimas kartu mokantis ir gilinant savo žinias. Tikiuosi, kad tiek šis konkursas, tiek kitos panašios iniciatyvos ir toliau gyvuos, nes jų dėka galime tapti geresniais aplinkai, kurioje gyvename“, – sako I. Mickevičiūtė.
Į balandžio 28 d. nuotoliniu būdu vyksiantį „Atliekų kultūros“ egzaminą jau dabar galima registruotis adresu egzaminas.atliekukultura.lt/